7 sammu lapse parema uneni

Sammud lapse parema uneni, mis päriselt töötavad. Uni on oluline nii täiskasvanutele kui ka lastele.

 Kui sinu laps ei maga hästi, võib see mõjutada tema meeleolu, käitumist ja arengut. Õnneks on palju asju, mida saad teha, et aidata oma lapsel magada paremini. Siin on 7 praktilist soovitust:

1. Looge kindel ööpäevane rütm

See ei tähenda tingimata fikseeritud päevakava (kuigi vanuse kasvades ja unede vähenemisega see paratamatult muutub üsna stabiilseks), vaid ennekõike kindlat aega, millal oma päevaga algust teete. Ehk kui teie pere ärkab kell 7, siis võiks seda ka lapsele sisse harjutada. Kindel hommikune ärkamise aeg tagab järjepidevama ööune ja kiiremad uinumised. 

2. Ära kiirusta magama panemisega

Kui laps on ärkvel olles viril, välistage esimese asjana igavus ja läheduse vajadus. Äkki tuli hoopis piss? Kui nendega on korras, tasub mõelda nälja peale ning alles viimasena proovida last magama aidata. Esimestel elukuudel piisab tõesti sellest, et laps jälgib ilusat värvilist pilti seinal ning üleväsimus on kerge tulema. Pärast kolmandat elukuud tasub aga last rohkem lõbustada ja lasta unesurvel koguneda. Enda lapsele sobiva päevakava leidmisel võib abi olla veebiseminarist “Kõik päevaunedest ja päevakavast”.

3. Viibige naturaalse päevavalguse käes

Pärast ärkamise aega tõmmake kardinad eest, et anda kehale selge signaal, millal on päev ja millal on öö. Kui aastaaeg lubab, veetke aega õues. Kui mitte ärkvel olekus, siis vähemalt üheks päevauneks võiksite ka õue jõuda. See toetab õhtul unehormooni melatoniini tõusmist ja seeläbi kergemat uinumist.

4. Tekitage tuttav unerutiin

Selleks võib olla üle keha või jalgade ning pepu pesu, potil käimine, mänguasjadele head und ütlemine, massaaž koos unelauluga või muud teile sobivad tegevused. Päeval piisab 5-10 minutist ja õhtul 15-30 minutist. Unerutiin on üleminek mänguajalt uneajani ning aitab lapse kehal uneks paremini valmistuda. Loe unerutiinist rohkem SIIT

5. Tagage sobiv magamiskeskkond

Jahutage magamistuba, tehke tuba kottpimedaks (vältige 1-2h enne und heledaid ekraane) ja valiga lapsele sobiv magamise riietus. Soovi korral võite rahustavaks heliks kasutada valget müra. Tagage, et magamiskeskkond oleks turvaline.

6. Tankige laps hellusega

Kui sind on kunagi hirmutatud, et sa hellitad liigse lähedusega oma lapse ära, siis nii see päris kindlasti ei ole. Meie kultuuri lapsed on pigem läheduse puuduses. Päevasel ajal võib abiks olla kandelina või -koti kasutamine. Enne ööund võtke aeg, et veeta üks-ühele aega. Rääkige möödunud päevast, kallistage ja musitage, tehke sõrmemänge, mudi lapse keha. Füüsiline kontakt aitab lapse närvisüsteemil rahuneda ja muudab ka uinumise lihtsamaks.

7. Aidake lapsel uinuda

Esimesel 3 eluaastal ei ole laps võimeline stressiolukorras rahunema ilma rahuliku täiskasvanu abita. Seda nimetakse koregulatsiooniks (ingl. k. co-regulation). Seega on igati loomulik, et laps vajab sinu tuge, et magama jääda. Mida vanemaks ta saab, seda vähem. Sinu tugi pakub talle enesekindlust, et ühel hetkel liikuda iseseisvama uinumise suunas. Rohkelt praktilisi soovitusi leiad veebiseminarist “Kuidas aidata lapsel voodis uinuda?”.

Olge kannatlik ja proovige erinevaid meetodeid, et leida just teie lapsele sobiv päeva ülesehitus. Kui olete mures oma lapse uneprobleemide pärast, võtke ühendust meie unenõustajatega.

Kokkuvõtvalt, nendest 7 praktilisest soovitusest võib olla abi, kuidas aidata lapsel paremini magada.