fbpx
Skip to content

12. kuu uneregressioon

12. kuu uneregressioon on periood, kus laps võib hakata kogema oma unemustrites muutusi, mis võivad olla väljakutsuvad nii lapsele kui ka vanematele.

 

Selles blogipostituses uurime lähemalt 12 kuu uneregressiooni ja mida saate teha, et aidata oma last sel perioodil magada.

Mis on 12. kuu uneregressioon?

Nagu ka kõik teised uneregressioonid, on see seotud lapse arenguga. Sageli tekivad muutused unes siis, kui laps õpib kõndima või hakkab muul viisil aktiivsemalt ringi liikuma. Lapse uued oskused ja areng võivad tähendada, et ta hakkab unede vastu võitlema ja öösel sagedamini ärkama.

Kas uneregressioon tekib kohe lapse aastaseks saades?

Esiteks ei pruugi iga lapse puhul unes üldse muutusi tekkida, aga kõige sagedamini näeme probleeme uinumisel 10.-13. kuu paiku

Mida saate teha, et aidata oma lapsel magada?

1. Viige sisse pikem unerutiin. Sedasi loote sujuvama ülemineku aktiivsest tegevusest voodisse jõudmiseni, et aidata lapsel magama jääda ja rahuneda. Unerutiinist räägime lähemalt selles postituses.

2. Hoidke kinni 2 päevaunest. Tihtipeale arvatakse, et raskused uinumisel tähendavad valmisolekut 1 une peale üle minemiseks. Üksikud päevad võivad sedasi õnnestuda, aga enamasti ei ole lapsed valmis veel nii pikaks ärkvelolekuks, mis 1 unega päevakavale üleminek endaga kaasa toob.

3. Pakkuge aktiivset ärkvelolekut. Käige enne keerulisemat und õues, külas või beebiringis, et laps saaks piisavat stimulatsiooni ja rahmeldamise võimalust, et ta päriselt ära väsiks ja uinumine kergemini õnnestuks.

4. Vältige võimuvõitlust. Kuigi lapse protest unede vastu võib olla frustreeriv, proovi jääda ise rahulikuks. Tehke uinakud seal, kus need kõige paremini teie puhul õnnestuvad nt autosõidul, kärus või kaisus. Võimalusel laske partneril last magama panna, kui sinuga uinumine on muutunud keerulisemaks. Uni peaks olema mõnus!

5. Vaadake üle lapse unevajadus. Selles vanuses vajavad lapsed keskmiselt 12,5-13,5h und ööpäevas. Võimalik, et pisut ärkvelolekuid pikendades õnnestuvad ka uinumised paremini.

6. Ärgake igal hommikul samal ajal. Keerulisemate ööde puhul võib tekkida ahvatlus hommikuti sisse magada. Sedasi võid aga kaasa aidata järgmiste keerulisemate ööde tekkimisele, nii et soovitame hommikuks panna endale äratuskell.

Lõpuks on oluline meeles pidada, et uneregressioonid on tavalised ja kestavad 1-2 nädalat. Enamik lapsi taastub normaalsele unemustrile ilma probleemideta. 

12. kuu uneregressioon võib olla väljakutse nii lapsele kui ka vanematele, kuid õige toetuse ja strateegiatega saate aidata oma last sel perioodil magada ja arengule keskenduda. Kui olete mures oma lapse unemustrite muutuste pärast, võite alati rääkida oma perearstiga, kes võib teile anda lisanõuandeid või konsulteerida unenõustajaga kõne teel.