Iseseisev uinumine ja unekool – tee parema uneni?

Kui sa oled kunagi kuulnud sellisest mõistest nagu unekool, siis võib see tekitada kahetisi tundeid. 

Kes kinnitab, et see parandas drastiliselt beebi und ja kes loobus, sest beebi nuttis 2 tundi järjest. Selles postituses jagan, mis on täpsemalt unekool ja mida saad teha, et sinu laps paremini magaks.

Mis on unekool?

Unekooli eesmärk on õpetada last iseseisvalt uinuma ja magamas püsima. See tähendab ilma lapsevanema abi ja kohaloluta. Uuringud näitavad, et unekooli läbinud lapsed ei maga oluliselt paremini kui unekooli mitte läbinud lapsed. Nad endiselt ärkavad öösiti korduvalt nagu me kõik, aga nad ei anna endast enam lapsevanemale märku. On see hea muutus?

Traditsioonilised unenõustajad väidavad, et laps on õppinud ennast ise rahustama (self-soothing) ning seetõttu magavad paremini. Ajuteadlased aga kinnitavad, et kuni 3. eluaastani ei suuda lapsed ennast ilma rahuliku täiskasvanuta stressi olukorrast välja tuua. Seetõttu unekooli läbi viies ja lapsel nutta lastes õpib ta lihtsalt, et ei ole mõtet endast märku anda, sest keegi ei reageeri tema nutule. Seda kinnitab ka asjaolu, et pärast unekooli soovitatakse olla järjepidev lapsele mitte reageerimises, sest muidu juhtub, et laps hakkab uuesti sinu abi öösiti küsima.

Psühholoogid kinnitavad, et lapse toetamine mistahes olukorras on parim, mida sa teha saad. Nii annad talle märku, et ta on väärtuslik, tema vajadused on olulised, tal on turvaline ja ta saab sinule loota. 

Kas nutul ja nutul on vahet?

Ma olen väga seda meelt, et nutul ja nutul on vahe. Mõne lapse nutt kulmineerub kiiresti 0st 100ni. Mõne teise lapse nutt on pigem kaeblemine ja natukene oodates võibki kenasti ilma abita uinuda. Aga see ei ole ainuke pusletükk.

Lisaks on väga olulised lapsevanema enda instinktid. Ma ei soovitaks kunagi viivitada nutule reageerimist, kui see lapsevanema enda jaoks ei ole õige viis olenemata nutu intensiivsusest. Ja ma näen, et see on unekooli propageerimise juures väga suur probleem. Lapsevanemad kahtlevad iseendas. Nad KARDAVAD lapsele reageerida. See ei ole okei! See põhjustab lapsevanematele ärevust, süvendab depressiooni ja seeläbi raskendab lapse märguannete mõistmist. Lapsevanem ei ole enam nii instinktiivne, et lapsele sobivalt reageerida. Seega, kui sul on tunne, et laps vajab sinu tuge, siis palun paku seda!

Nutt ise ei ole lapsele halb. “Nutt ja jonnihood” raamat võib paljudele abiks olla, et osata nutu puhul lapsele lihtsalt kohaolu pakkuda. Kõige olulisem on, et sina ise suudaksid rahulikuks jääda lapse kõrval, sest ta laenab sinu rahu, et ise stressi olukorrast välja tulla.

Kas see on probleem, kui laps magab terve öö märku andmata?

Võib-olla hakkasid oma hästi magava lapse pärast lausa muretsema, et miks ta endast öösiti virgudes märku ei anna. Kas oled ebapiisavalt reageerinud ning laps seetõttu ei kutsu sind?

Sellised beebid on tõesti olemas ja see ei ole kuidagi seotud unekooliga. Nad on lihtsalt oma temperamendilt sellised, kes annavad endast vähem märku ja ei ole väliskeskkonnale nii reaktiivsed.

Oluline on meeles pidada, et kõik lapsed ei ole sellised ja kui sul on mõni tuttav pere, kelle laps ei maga nii hästi, kui sinu oma, siis ära anna neile hinnanguid, vaid toetust! Nende jaoks võibki beebiiga olla pisut väsitavam. Kuidas sina saaksid nende elu kergemaks teha? Võta näiteks suurem laps endaga õue kaasa või vii süüa, kui külla satud.

Beebi ei maga. Kuidas tema und päriselt parandada?

Esiteks tasuks seada realistlikud ootused enda beebi unele. Kui ta sööb veel öösel ja ärkab kuni 5 korda, siis need on igati normaalsed virgumised. Kui ta magab päeval vaid 30 minutit, aga ärkvel olles on enamasti rõõmsameelne, siis järelikult ta ei vajagi rohkem.

Küll saad ilma unekoolita lahendada järgmisi probleeme:

– päeval üle 15 minuti ja õhtul üle 30 minuti kestvad uinumised;

– väga nutused uinumised;

– öösel ärkvel püsimised;

– öösiti 1-2 tunni tagant ärkamised ja rahutu uni;

– päevasel ajal viril olek;

– kehv isu.

Proovida võib ka, kas õnnestub mõne teise hooldajaga uinumine, oma voodis uinumine või pikemalt kui 30 minutit päeval magamine. Need on rohkem lapsevanema kui lapse enda mured.

Mõnikord on vaja neid probleeme lahendada üldse mõne teise spetsialisti kui unenõustajaga, sest lapsel on tervise mured, millega tuleks tegeleda, et uni paraneks. Kui kõhkled, kas unenõustajast on abi, saad teha meiega tasuta tutvumiskõne.

Beebi magab eakohaselt, aga ise oled väga kurnatud?

Alustuseks soovitan kogu postituse uuesti läbi lugeda ja mõelda, kas sul on olnud ebarealistlikke ootusi lapse une osas? Paljude jaoks tekitab see ebavajalikku stressi ja ebaõnnestumine tunnet ning raskendab beebiga kodus oldud aja nautimist.

Teiseks tasub mõelda, kas on kohustusi, mida saaksid ära delegeerida või kutsuda endale kedagi appi?

Kindlasti on suureks enesetunde mõjutajaks enda unekvaliteet. Uuringud näitavad, et beebiga koos magades saavad emad katkestamatumalt magada. Proovi neid nippe, et koos magamine oleks mõnus.

Kui tunned, et sind vaevab unetus, siis võib abi olla nendest nõuannetest, kuidas parandada enda unekvaliteeti.

Kui tahaksid enda olukorda kellegagi arutada ja leida teile sobivad lahendused, et terve pere saaks rohkem und, saad teha kõne meie unenõustajaga.