Kuidas tulla toime ärevuse ja unetusega pärast emaks saamist?

Emaks saamine on naise elus üks suuremaid muudatusi. Kaks kolmandikku emadest kogevad sünnituse järel emamasendust ehk baby blues’i

Emotsioonide kõikumine sünnitusjärgselt on normaalne ja vastutuse suurenemine võib tekitada ärevust, nutuhoogusid, väsimust, eraldatust, isegi tühjusetunnet.

Enda eest hoolitsemine on kõige alus. Siin on mõned soovitused, mida teha saad, et end toetada ja paremini tunda:

Väldi ekraani ja kella vaatamist

Väga suured une segajad tänapäeval on ekraanid. 1-1,5h enne und võiks olla ekraanivaba aeg. Ekraanidelt kiirgav sinine valgus annab meie kehale märku, et on ärkvel oleku aeg ja und soodustava melatoniini tase ei saa tõusta.

Lisaks pole soovitatav ei öösel ega ka uinumise ajal isegi mitte kella vaadata, et soodustada rahulikku und. Soovi korral võid aeg-ajalt üles märkida, kui tihti laps öösiti ärkab, aga kindlasti ei ole see igapäevaselt tarvilik ja tekitab vaid ebavajalikku ärevust.

Käi igapäevaselt õues

Uuringud näitavad, et loomuliku päevavalguse käes viibimine aitab ööune ajaks tõsta unehormooni melatoniini taset ning alandada stressihormooni kortisooli taset. Lisaks on aitab füüsiline aktiivsus kaasa paremale unele.

Väldi kofeiiniga toite ja jooke

Loobu kofeiini sisaldavatest jookidest ja ka toitudest pärast kella 12. Meie sisemine kell annab 15-16 ajal märku, et uni tahab peale tulla. Vajadusel tee väike uinak, aga ära võta unisust ära kofeiiniga. See võib ka ööund mõjutama hakata.

Trüptofaan toetab und

Igapäevaselt tasub süüa toite, mis sisaldavad trüptofaani, kuna trüptofaan toodab unehormooni melatoniini.

Trüptofaani leiab tavaliselt valke sisaldavatest toitudest, nii taimsetest kui loomsetest. Head allikad on näiteks lõhe, kanarind, muna, spinat, tofu, pähklid, lehmapiim, kõrvitsaseemned ja tofu. Neid võiks tarbida koos süsivesikutega.

Naera!

Naermine on veel üks viis, kuidas unehormooni melatoniini taset tõsta. Tehke perega nalja, vaadake naljakaid videosid. Enne und ei tasu sinise valgusega ekraanist mõnda komöödiat vaadata, aga selle asemel võib abiliseks olla üks hea anekdoodi raamat!

Väldi alkoholi enne und

Beebieas on paljude emade jaoks nagunii rinnaga toitmine piiravaks teguriks, kuid unetus ja ärevus võib kanduda ka hilisemasse aega ning siis tasuks endiselt meeles pidada, et alkohol ja hea uni ei käi kokku.

Trenn jäta päevasesse aega

Trenn võib olla liigselt ergastav ja veel mitu tundi hiljem ei pruugi rahulik uni saabuda. Sellisel juhul proovi trenn ajastada pigem enne- või pärastlõunasele ajale.

Kirjuta mõtted üles

Kui und oodates või keset ööd hakkavad mõtted peas tiirlema ja ei lase uinuda, kasuta paberit ja pliiatsit, et peas toimuv paberile panna ning tegele lahenduste otsimisega päevasel ajal. Kindlasti on abiks ka une-eelsed meditatsioonid, mis aitavad kehaga kontakti saada ja mõtted unustada.

Kui emotsioonide kõikumine ei leevene, vaid muutub intensiivsemaks, võib tegemist olla sünnitusjärgse depressiooniga, mida kogevad 10% emadest ja 5% isadest. Räägi oma murest kindlasti perearstile, kes saab sind suunata psühholoogi või raseduskriisi nõustaja vastuvõtule (tasuta kuni lapse 1-aastaseks saamiseni). Rohkem infot leiad: www.rasedus.ee

Kui tunned, et suurimaks väsimuse tekitajaks on unetu beebi, siis aitame sul leida lahendusi vastsündinute unekursusel.