8 põhjust, miks laps ärkab väga vara

Varajased ärkamised on tihti lapsevanemate jaoks üks keerulisemaid muresid, mida lahendada. 

Kui lapsel on uni otsa saanud, siis pole just palju variante, mida teha saaks, et ärkamist edasi lükata. 

Varajast ärkamist on kõige mõistlikum hoopis ennetada. 

Toome välja kaheksa levinumat põhjust, miks laps liiga vara päeva alustada tahab, et saaksid vastavaid muudatusi teha ja vaadata, kas asi paraneb.

Esimene põhjus, mis võib varajast ärkamist põhjustada on see, et lapsel lihtsalt ongi uni otsa saanud. Kui lapse ööpäevane vajalik unekogus saab täis kell 5 hommikul, siis ongi tema jaoks õige aeg ärgata. Sellisel juhul võiksite tasapisi kõiki lapse ärkveloleku aegasid pikemaks venitama hakata, et ta magaks päeval veidi vähem ja öösel selle võrra rohkem. Kui palju võiks laps keskmiselt päeval magada, leiad soovituslikest päevakavadest SIIT.

Teine põhjus varajaseks ärkamiseks võib olla see, et teil on magamistoas liiga valge. 

Valgus, mis tuleb aknast, teisest toast või näiteks põlevast öölambist, hakkab hommikupoole last segama, sest unesurve on väiksem ja ta on väliskeskkonnale tundlikum. 

Kolmas põhjus võib olla see, et te ise segate teda. Ka teie unesurve langeb hommikuks ning võite rohkem end liigutada, mis mõjutab ka samas toas magavat last. Kui teil on kahtlus, et asi võib selles olla, siis proovige paar päeva ise teises toas magada ja vaadata, kas siis on lapsel uni parem.

Neljas põhjus võib olla reaalne näljatunne. Kui teie laps enam öösel ei söö, aga ta ei ole päeval saanud piisavalt palju talle vajalikke toitaineid, siis ei lase tühi kõht tal hommikuni välja magada. 

Viies põhjus võib olla see, et tema esimene päevauni algab liiga vara. Kui te tahaksite, et laps magaks kella 7ni, siis tema esimene päevauni peaks algama olenevalt vanusest 1,5-2,5h pärast ärkamist. Kui teie laps ärkab kell 5 ja kell 7 panete ta esimesse päevaunne, siis tal ongi uus rütm sisse harjunud, et kell 5 on okei ärgata, sest kell 7 saab uuesti magama minna.

Kuues põhjus võib olla see, et lapsel on külm. Öö jooksul keha jahtub ja vastu hommikut võib külmatunne nii palju segada, et on raske uuesti magama jääda.

Seitsmendana võib varajast ärkamist põhjustada ka mingi terviseprobleem. Näiteks madal raua või B12 vitamiini tase. Kui teil on endal raseduse ajal madal rauatase olnud või lisatoidul olev laps ei söö iga päev liha, siis tasub vereanalüüsiga need näidud üle kontrollida.  

Viimaseks võib olla see, et lapsel on hommikuks mähe väga täis ja segab rahulikku und. Abiks võib olla keset ööd mähkme vahetamisest, et mitte last liiga üles äratada.

Selleks, et selgusele jõuda, miks teie laps hommikul väga vara ärkab, tasub tasapisi hakata erinevaid põhjuseid välistama. 

Kui jääd hätta või tunned, et soovid eksperdiga arutada, siis oleme kõne kaugusel! Broneeri ühekordne kõne unenõustajaga siin: https://beebiuni.ee/teenused/kone/