Millal beebile lutti anda?

Kas anda beebile lutti või mitte? Lutt ei ole kindlasti miski, mida igale lapsele peaks pakkuma.

Paljud lapsed lihtsalt ei olegi nõus lutti võtma, olenemata, mis imetrikke selleks teha proovid. Kui nii, siis tasub kaaluda, kas koos magamine on teie jaoks.

Küll võib lutt olla imeliseks abiks nii uinumisel kui ka suuremate nutuhoogude puhul, kui miski muu ei paista toimivat.

Millal lutti pakkuda?

Soovituslik on esimesel elukuul lutti vältida, et õige imetamisvõtte kujunemist mitte häirida. See ei tähenda, et nutustel autosõitudel seda kasutada ei tohiks, kuid eelistada võiks alati rinna pakkumist, kui see teie puhul võimalik on. Sedasi piima tootlikkust tõstes toetad piisava piima olemasolu terve esimese poolaasta jooksul.

Lisaks ei tasu lutiga liialdada, kui beebi kaaluga on probleeme. Esiteks varjab luti imemisega rahulikuks jäämine reaalset näljatunnet ning teiseks võib luti imemine pisikese beebi õigeks söömise hetkeks väga ära väsitada ja ei jaksagi kõhtu täis enam süüa.

Kuidas lutti tutvustada?

Kui kaalute luti tutvustamist, siis parim aeg selleks on esimesel 4-6 elukuul, aga sellest võib olla abi ka hiljem, kui on soov laps rinnata uinuma saada ja muud rahustamise viisid ei taha lapse peal üldse õnnestuda.

Proovi erinevaid lutte. Meie lemmik on alustamiseks olnud MAM vanusele 0-2 kuud. 

Proovi lutti pakkuda juba ärkvel oleku ajal ümber suu lutiga täppe tehes, et aktiveerida imemise refleks. Arvesta, et luti suhu panemine võib esile kutsuda okse refleksi. See on normaalne ja julgustan mitte liiga kergesti loobuma.

Proovi nii natuke luti suus hoidmist, kui see tegelikult tahab välja tulla, kui ka vastupidiselt üldse mitte peale surumist. Mõlemad võivad ühe või teise lapsega paremini toimida. Samuti võib proovida lutti pakkuda uinumise hetkel, kui tead, et kõht on täis või asendada rind lutiga, kui laps on juba peaaegu uinunud.

Kas luti imemine on halb harjumus?

Kõige rohkem küsitakse, kas lutt rikub hambumust. Hambumusel on kindlasti ka geneetiline mõju, nii et kindlalt ei saa väita, kui suurt mõju avaldab luti kasutamine. Kõige olulisem on lutti kasutada vaid siis, kui see on hädavajalik! Niisama igavuse peletamiseks ärkvel olekus luti imemine ei ole hea praktika.

Lisaks võimalikule esimeste hammaste viltusele asendile on veelgi kriitilisem suu üldine areng. Pidev luti imemine võib kaasa tuua normaalsest kõrgema suulae tekkimise (ja seeläbi risthambumuse), suu lahti hingamise ja keele vale asendi puhkehetkel. Tagajärjeks on mõju nii hammaste tervisele, unekvaliteedile kui ka kõne arengule. On ülioluline, et laps hingaks suu kinni ning seejuures püsiks tema keel suulaes, et toetada korrektset suu arengut.

Kasutades lutti mõõdukalt, ei pea nende probleemide pärast muretsema.

Kui endal on lapse luti kasutamise pärast mure, võid soovi korral teda lutist võõrutada.

Kui palju lutti on liiga palju

Suu arengut võib hakata mõjutama pidev ärkvel olekus luti imemine. Ideaalis võiks ka magamise ajal luti suust ära võtta. Igati sobiv on soovi korral lutti kasutada, et aidata lapsel uinuda või nutuhoogude hetkedel, kui muud rahustamise viisid on keerulisemad nt autosõidul või rahvarohkes keskkonnas.

Millist lutti kasutada?

Parim lahendus on ortodontiline lutt. Küll kehtib ka selle puhul reegel, et mida vähem, seda parem.

Aitame sul beebi uneprobleeme lahendada – lutiga või ilma – sinu valik! Vali enda lapse vanusele vastav unekursus SIIT.

Loodetavasti on sul selle info põhjal kergem otsustada, kas pakkuda lapsele lutti või mitte.