Lutist võõrutamine

Millal peaks lutist võõrutama?

Lutt võib olla beebi esimestel elukuudel suureks abiliseks, kui beebi oma ebaküpsuse tõttu vaevleb refluksi, gaaside või koolikute käes. Räägin luti tutvustamisest siin. Seni, kui see on und toetav ja lutt ei ole pidevalt suus, ei ole põhjust lutist võõrutamist ette võtta. Kui laps vajab iga tunni või kahe tagant uuesti luti suhu panemist, võib kõigi pereliikmete uni olla häiritud. Lutita uinumine võib seejuures abiks olla, kui see on päriselt tihedate ärkamiste põhjuseks.

Teine sage mure öiste ärkamiste kõrval on luti loopimine ja lutiga mängimine magama minnes. Kas seetõttu last lutist võõrutada, on pere enda valik. Küll võib abi olla ka lihtsalt sellele tegevusele mitte reageerimisest ja luti tagasi andmisest pisut pikema vahe tagant.

Viimasena tasuks lutist võõrutada, kui selleks on mõni tervislik põhjus – kõne ei arene eakohaselt või paistab luti kasutamine hambumust mõjutavat.

Vanuse mõttes on võõrutamise soovitused erinevad – 6. kuust kuni 3. eluaastani, kuid kõige tähtsam on lutti kasutada nii vähe, kui see võimalik on.

Kui teil on lähiajal plaanis harjutada oma voodis uinumist, siis võiks lutist võõrutamise kindlasti edasi lükata.

Kuidas lutist võõrutada?

Alustuseks garanteeri, et sinu lapsel on eakohane päevakava. Kui juba lutiga on uinumine vaevaline, ei saa ka lutist võõrutamine kuigi lihtne protsess olema. Võta eesmärgiks, et sätid lapse uned eelnevalt selliseks, kus uinumine toimub koos lutiga kuni 15 minutiga. Siis võid kindel olla, et magama minek on sobivalt ajastatud ning ka ilma lutita uinumine läheb ladusamalt.

Järgmisena lisa luti kõrvale uus uneabi, mistahes viis sinu lapsele rahustavalt toimib – olgu selleks kaisukas, valge müra, sinu käsi, pepule patsutamine, rahustav rääkimine või ninajuure paitamine. Kõik variandid sobivad, et olla muutustega harjumisel lapsele rohkem toeks. Seda sama juba toimivat tuge saad ka lutist loobumisel kasutada ning hiljem vajadusel tasapisi vähendama hakata, kui eesmärgiks on iseseisev uinumine.

Sea sisse ka kindel magama mineku rutiin, et laps hakkaks juba uinumiseks valmistuma ja teaks, mis teda ees ootab. Mida vanem on laps, seda pikemat hellusega tankimist ta enne ööund vajab

Nüüd ongi laps lutist loobumiseks valmis

Kui laps magab päeval toas, alusta lutita uinumise harjutamist juba esimesest päevaunest. See kipub kõige kergemini õnnestuma ning õhtuks on juba lutita uinumise trikk käes.

Päeval näiteks vankris magades saate lutist võõrutamise võtta ette ööunne minnes.  See võib olla lapsele emotsionaalselt raskem, kuid kõiki eelnevaid tingimusi täites, oled andnud endast maksimumi, et last toetada.

Olge valmis, et esimene kord võib uinumine võtta isegi kuni 1 tund aega. Tavapärane on 20-40 minutit. Pikem uinumine on normaalne, sest laps ei saa veel aru, kuidas ilma lutita uinumine käib. Juba järgmisel korral võiks uinumine oluliselt kiirem olla.

Mida teha, kui laps öösel ärkab?

Kuna me kõik virgume öösiti, siis luti kadudes öised ärkamised kuhugi ei kao. Küll võiks lapsel tekkida oskus öiste virgumiste korral ka ilma lutita uuesti uinuda. Ära muretse, kui see ei juhtu esimestel öödel. Harjutage iseseisvat uinumist ja sobivate magamistingimuste puhul võiks ööuni peagi rahulikumaks muutuda. Paku virgumiste korral sama tuge, mida kasutasid uinumisel ning ära karda ka vajadusel lutti pakkuda.

Kas lutist võõrutamine tähendab täielikku lutist loobumist?

Mitte tingimata. Eelkõige soovitan voodis uinumisel hoida kindlat seost, et seal toimub uinumine ilma lutita. Mujal keskkonnas nagu turvahäll või vanker võib olla sobiv lutti endiselt kasutada. Kui sulle tundub, et see tekitab lapses segadust ja õhtul kipub ka pärast 3-5 päeva luti igatsus peale tulema, siis on ehk parem ka päevastest luttidest loobuda. Mida vanem laps, seda suurem on tõenäosus, et päeval lutti kasutades on pilt lutist ka õhtul silme ees.

Kui uinumised on siiski keerulised, öiseid ärkamisi palju ja oled sellest tõeliselt väsinud, siis aitavad sind meie unekursused. Vali vastavalt oma lapse vanusele sobilik SIIT. 

Loodetavasti said siit abi lutist võõrutamise osas. Loe kindlasti ka meie teisi blogipostitusi!