Vastsündinu une olulisus: kuidas tagada piisav uni

Vastsündinu unevajadus on teema, millega värsked vanemad sageli meie juurde pöörduvad. 

Vastsündinud magavad palju, kuid kui palju nad tegelikult und vajavad? Kui tihti peaks neid toitma ja millised unemustrid on normaalsed? Selles blogipostituses uurime lähemalt vastsündinu une vajadust ja kuidas see mõjutab nende tervist ja arengut.

Kui palju und vastsündinud vajavad?

Vastsündinud magavad tavaliselt 16-17 tundi ööpäevas, kuid võivad magada kuni 20 tundi. Kuna nende seedesüsteem ei ole veel täielikult välja kujunenud, vajavad nad ööpäevas ka 8-12 toitmist. Vastsündinu une ajal toimub palju olulisi protsesse, mis aitavad lapsel kasvada ja areneda. Enamasti ei pea muretsema, kas beebi saab piisavalt und – mingil perioodil vähem magades, tulevad järgmised uned magusamad.

Millised on vastsündinu une eripärad?

Vastsündinu unetsükkel erineb täiskasvanute omast. Nad viibivad palju aktiivses unes – koguni 50% ajast ning magavad 20 minutit kuni 3 tundi korraga, misjärel ärkavad söömiseks ja vajavad uuesti uinumiseks abi. Paljud vastsündinud ei suuda ise uinuda, vaid vajavad lähedust ja imemist, et rahuneda ja magama jääda. Beebit endast eemale magama pannes võivad uned jääda lühikeseks ja beebi olla rahutum.

Kuidas tagada, et vastsündinu saab piisavalt und?

Vanemad saavad aidata tagada, et nende vastsündinu saab piisavalt und järgmiste meetmetega:

1. Loo sobiv magamiskeskkond: Veenduge, et vastsündinul oleks mugav magamiskoht, mis on vaikne, pime ja jahedam kui tavaline toatemperatuur;

2. Järgi lapse unevajadust: Jälgige oma vastsündinu unevajadust ja püüdke tagada, et ta saab piisavalt und. Kuulake oma lapse vajadusi ja rütmi ning kohandage oma päevakava vastavalt;

3. Pidage meeles toitmise tähtsust: Kuna vastsündinud vajavad palju toitmist, veenduge, et teie laps saaks piisavalt piima, et aidata neil kasvada ja areneda. Vajadusel konsulteerige imetamisnõustajaga.

4. Loo rutiin: Loo vastsündinu jaoks unerutiin, mis aitab neil aru saada, millal on aeg magama minna. Näiteks võib enne magamaminekut anda neile lõõgastavat vanni, rääkida neile rahulikult või lugeda neile raamatut. Alustage päeva alati samal ajal.

5. Pidage meeles turvalisust: Veenduge, et vastsündinu magamispaik oleks turvaline ja vastaks soovitustele. Turvalisest magamiskeskkonnast on juttu siin postituses.

Kui olete värske lapsevanem, võib vastsündinu vajaduste mõistmine olla väljakutse, kuid järgides mõningaid lihtsaid samme, saate aidata tagada, et teie beebi saaks piisavalt und ja olla rahulolev. Paremaks ettevalmistuseks oleme loonud kursuse Tugev vundament vastsündinule, et beebiiga oleks võimalikult nauditav.