8. kuu uneregressioon

Juba jälle uneregressioon?

Mõni ütleb selle kohta 8. kuu uneregressioon, mõni hoopis 9. kuu uneregressioon ja võid ka kuulda sellist asja nagu 10. kuu uneregressioon. Sulle teadmiseks, et need tähendavad ühte ja sama asja, aga lastel võivadki uneregressioonid pisut erineval ajal avalduda. Või siis jäävad need sinu lapse puhul sootuks märkamata. Võib-olla ei ole teil uned pärast 4. kuu uneregressiooni veel paremaks läinudki.

Paljud märkavad pikale venivaid uinumisi, magama minemise vastu võitlemist, öiseid tihedamaid ärkamisi või koguni ärkvel püsimisi.

Mis võib uneregressiooni esile kutsuda?

1) Eraldumise ärevuse tekkimine. Märkad seda juba ärkvel oleku ajal, et laps on klammerduvam ja sinu silmist kaotamine toob endaga kaasa palju kurbust. Arusaadavalt on ka uinudes vaja rohkem kinnitust, et oled olemas. Võimalik, et ka öösiti esineb rohkem kohalolu kontrolle.

2) Uued oskused nagu käputamine, istumine või koguni jalgadele püsti ajamine. See laps on nüüd pidurdamatu ja ei jõua ära oodata, millal saaks uusi oskusi jälle harjutada. Miks mitte öösel kell 2. Või näiteks magama minemisel – 10 minutiga uinumine on nõrkadele. 

3) Valmisolek liikuda 3 päevaunelt 2 une peale. Laps, kellel ei ole piisavalt unesurvet, et magama jääda ja magamas püsida, ei taha kuigi kiiresti uinuda ega ka väga pikki unesid teha. Vaata 8-kuuse näidispäevakava siit.

Kui kaua uneregressioon kestab?

Keerulisemad uinumised, uinakutest keeldumised ja öösel ärkvel püsimised kestavad enamasti 1-2 nädalat. Siis jõuab ka laps uue olukorraga kohaneda ja suurem harjutamise vaimustus kaob. Eraldumise ärevus võib veel kauemaks püsima jääda, kuid pidevalt kindlustunnet pakkudes võiks ka see kiiremini mööduda. Kuni järgmise korrani.

Kuidas last toetada?

1) Paku rohkelt uute oskuste harjutamise võimalust ärkvel olekus. Esiteks väsitab see paremini ja teiseks aitab suuremat vaimustust välja elada, et öösel oleks rohkem tahtmist magamisega tegeleda,

2) Süsti lapsesse kindlustunnet, et sa tuled alati tagasi. Kasuta palju verbaalseid kinnitusi ja positiivset hääletooni. Näiteks ütle, et emme/issi tuleb kohe tagasi, mine sekundiks teise tuppa ja tule kohe rõõmsalt lapsele vastu uuesti korrates, et emme/issi tuli tagasi! Kuigi pidev läheduse vajamine võib paljude vanemate jaoks olla väljakutseks, tea, et lapsel on seda päriselt vaja, kui näed, et sinust eemal olek on hetkel keeruline.

3) Kui sa seda veel teinud ei ole, loo teie magama minemise harjumustesse kindlad tegevused, mis annavad lapsele märku, et on aeg magama minna – mähkuvahetus, väike massaž või unelaul ja magamistoas süles ringi kõndimine võivad olla täiesti piisavad. Sedsi saab laps ennast mängult magama minemisele ümber lülitada ja närvisüsteemi maha rahustada.

4) Tee magamiskeskkond pimedamaks, et uinumine oleks võimalikult igav tegevus.

5) Paku nii palju tuge, kui laps paistab seda vajavat – hoia kauem süles, paita, ole lihtsalt olemas. Siit postitusest leiad veel viise, kuidas toetada oma voodis uinumist. On normaalne, et toe vajamine käib lainetena. Kui praegu on ilma läheduseta uinumine keerulisem, ei tähenda, et see ei võiks paari kuu pärast juba iseenesest teisiti olla.

6) Jää ise rahulikuks, hinga sügavalt sisse ja välja, soovi korral kuula kõrvaklappidest mõnusat muusikat ja usalda, et laps uinub, kui ta selleks valmis on.

Kui oled lapse une pärast mures või ise kurnatud, siis osale 4-12 kuu kursusel

Kui aga eelistaksid personaalseid soovitusi just teie perele, pakume ka 2-nädalast unenõustamist.

Loodetavasti said vastused oma küsimusele 8. kuu uneregressiooni kohta.