fbpx
Skip to content

4. kuu uneregressioon

4. kuu uneregressioon- räägime lähemalt, mis siis lapse unega juhtub ja mida peaks ette võtma, kui see käes on.

Mis asi on uneregressioon?

Uneregressiooniks võib nimetada igasugust lapse une muutust halvemuse suunas. Mida see tähendab? Esineda võivad näiteks varasemast pikemad uinumised, võitlemine magama minemise vastu, rohkem öiseid ärkamisi või koguni ärkvel püsimisi.

Küll peetakse uneregressioonist rääkides enamasti silmas neid muutusi, mis on seotud lapse arenguhüpetega – näiteks kiiresti arenev kõne või keerama õppimine.

On väga keeruline oodata, et lapse plahvatusliku arengu kõrval esimesel ja tegelikult ka teisel eluaastal ei saaks uned sellest kuidagi häiritud. Uneregressioonid võivad esineda 4. kuul, 8. kuul12. kuul, 18. kuul ja 24. kuul.

See ei tähenda, et sinu lapsel peaksid need avalduma täpselt selles vanuses. Ühisjoon on eelkõige uneregressiooni põhjustav vaimne või füüsiline arenguhüpe. Näiteks mõni laps hakkab keerama 3-kuuselt, teine 5-kuuselt. 

Kuigi kõikidel lastel toimuvad arenguliselt need muutused, siis see ei tähenda tingimata, et uni saaks häiritud. Me kõik oleme juba sünnist alates omamoodi ja ei ole vajalik seda kuidagi ümber harjutada.

Mis juhtub 4. kuu uneregressiooni ajal?

4. kuu uneregressioon väljendub tavaliselt tihedates virgumistes nii päevastest kui ka öistest unedest. Beebi uni muutub sarnasemaks täiskasvanu unega ja tekivad unetsüklid. Siiani oli sinu beebi unel kaks faasi: REM-uni (unenägude uni, aktiivne uni) ja sügav uni. Nüüd on kahe unefaasi asemel tekkimas neli unefaasi – REM-uni, kaks kergema une faasi ja sügav uni.

Üks faas ehk unetsükkel kestab umbes 30-40 minutit. Nende tsüklite vaheldumise ajal hakkavad lapsed isegi kuni 2 minutiks virguma ja võib jääda mulje nagu lapse unekvaliteet oleks muutunud kehvemaks. Tegelikult saab laps suure tõenäosusega oma unevajaduse kenasti kaetud.
 

Kas uneregressiooni tasub karta?

 Need muutused toimuvad iga lapse unestruktuuris, küll aga ei pruugi need igal lapsel väljenduda uneregressioonina.
 
 Mõni laps uinub unetsükli vahetumisel väga lihtsalt uuesti, mõni vajab uue olukorraga kohanemiseks aega ja võib vajada uuesti uinumiseks rohkem tuge ja abi.
 
 Unetsüklite vahetus võiks 1-2 nädalaga lihtsamaks muutuda. Kui teil on öösel ikka üle 5 ärkamise, tasub tegeleda tihedate virgumiste tegelike põhjuste leidmisega.

Kuidas last toetada?

1) Lihtsamat üleminekut ühest unetsüklist teise soodustavad:
– eakohane ja lapsele sobiv päevakava vt näidiseid blogist;
– und toetav magamiskeskkond;
– korralikud toidukorrad päevasel ajal ehk loo rahulik keskkond söömiseks;
– uinumine seal, kus laps terve une magab;
– korras tervis.
Nendest kõigist räägime põhjalikumalt 4-12 kuu “Voodiga sõbraks” videokursusel.
 
2) Päevaste unede puhul võiks järjepidevalt proovida und 10-15 minuti jooksul pikendada, kui laps on varasemalt harjunud magama pikemaid unesid.
 

3) Last võib uuesti uinuma aidata vankrit kiigutades, süles kussutades, rinnal, voodis rahustades või mingil muul teie puhul toimival viisil, olenevalt sellest, kuidas ta tavaliselt magama jääb.

4) Kuigi levib palju infot, et parim ravim on unekool ehk lapse üksi uinuma õpetamine, siis uuringute põhjal ei paranda see kuidagi lapse unekvaliteeti. Muutub see, et laps ei anna endast enam virgumiste puhul märku. Eesmärk võiks olla siiski see, et laps magab paremini, sest tema vajadused on kõik kaetud, mitte maha surutud.

Kuidas ise uneregressiooniga toime tulla?

Käi iga päev õues, tee vähemalt 7000 sammu päevas, tarbi piisavalt vett, hoia toidulaud mitmekesine ja ära unusta naerda. Ehk kokkuvõttes tee kõike seda, mis soodustaks sinu enda sügavamat und öösel. See, et su laps ei taha öösel magada, ei pea tähendama, et sina ei võiks seda teha. Suureks abiks võib olla ka beebiga koos magamine.
 

Kui oled väsinud oma beebiga eksperimenteerimisest ja eelistaksid personaalseid soovitusi enda lapse kohta, aitame sind 2-nädalases unenõustamises.

Loodetavasti said siit infot 4. kuu uneregressiooni kohta, et see võimalikult valutult mööda saata.