Võib-olla kuuled mõnda kogenud lapsevanemat rääkimas, et minu lapsed küll magasid beebieas kõhuli või vanasti magasid kõik beebid tekkidega. Kas turvaline magamiskeskkond on liialdus?
Jah, tõepoolest, enamus beebisid elab sellised mitte sobivad magamistingimused üle, aga halvad asjad juhtuvadki mitmete tegurite koosmõjul.
Suurem risk hällisurmale ehk imiku äkksurma sündroomile
– vanuses 0-6 kuud (siinsed soovitused kehtivad tegelikult kuni 1-aastaseks saamiseni);
– lastel, kes reageerivad õhuavade takistustele kehvemini ja ei anna endast märku, kui on hädas. Näiteks enneaegsetel esineb seda rohkem;
– ebasobivas magamiskeskkonnas.
Just seda viimast punkti saad sina ise kontrollida, et viia hällisurma risk minimaalseks. Seda nii sinuga koos kui ka oma voodis magades.
1. Selili asend
Kui sa paned beebi magama, siis alati selili asendisse, et tema hingamisteed saaksid olla täiesti vabad. Kui mingil põhjusel on arsti poolt soovituslik külili asend, siis see on ka sobiv. Küll tuleks jälgida, et beebi ei satuks külili asendist kogemata kõhuli asendisse, kui ta selleks tegelikult veel valmis ei ole.
Kui ta oskab juba ise ennast SIRGEL pinnal SELILI asendist kõhuli keerata, siis võib kaaluda, kas ka kõhuli asendis magamine on sobiv. Enamasti juhtub see 4.-5. kuu paiku.
2. Kõva madrats
Madrats olema võrdlemisi kõva ja ümbritsetud tihedalt linaga. Beebide enda võrevoodi madratsid on tihtipeale kõvad ja turvalised. Aga kui beebi jääb öösel sinu kõrvale magama, siis tasub tähele panna, et paljud täiskasvanute madratsid on väga pehmed ja seeläbi ei ole beebide jaoks piisavalt turvalised. Jälgi, kas sinu madrats on koos magamiseks piisavalt kõva – kas sa vajud madratsi sisse sedasi, et sinu kõrval magav beebi võib rulluda kõhuli või sinu vastu. Kui jah, võib proovida koos magamiseks kasutada põrandal asetsevat madratsikatet. Katseta, kas see on piisavalt õhuke ja kõva, et mitte sisse vajuda ja seeläbi koos magamiseks beebile turvaline.
3. Kõrvalda lahtised asjad
Turvalises magamiskeskkonnas ei ole ühtegi üleliigset lahtist asja, kuna need võivad kõik kogemata beebi hingamisteede ette sattuda. Ebatarvilikud on:
– padjad. Patju ei soovitata kasutada enne 2-aastaseks saamist;
– tekid. Teki asemel soovitatakse kasutada enda beebi vanusele ja teie toa temperatuurile sobivat magamiskotti;
– voodipehmendused. 2022. aastast on polsterdatud voodipehmenduste müük USAs keelatud, aga rahvusvaheline soovitus on ka õhku läbi laskvaid voodipehmendusi vältida;
– mänguasjad. Ka pisikesi kaisulappe võiks vältida, kuna ei ole uuringuid, mis kinnitaks, et üks või teine suurus oleks beebile ohutum.
4. Samal madratsil vaid imetava ema kõrval
Lapsevanem, kes ei imeta, ei tohiks samal madratsil beebiga kõrvuti magada. Mitteimetaval lapsevanemal ei ole samu instinkte kui imetaval emal. Imetava ema kõrval tuleks kasutada C-asendit, kus ema alumine käsi on beebi kohal ja pealmine jalg beebi pepu all.
5. Väldi ülekuumenemist
jälgi, et tuba ei oleks liiga külm ega liiga palav. Pigem võiks olla jahedamapoolne ehk 20-22 kraadi. Kindlasti ei tohiks beebi olla higine. Ülekuumenemine on samuti hällisurma riskiks. Vali beebile sobiv riietus. Sinuga koos magades väldi kindlasti käte kinni mähkimist. Sinult saab beebi sooja ja ta ei vaja nii palju riideid.
Samuti panen südamele, et kuumade ilmadega on vankris õhu liikumine minimaalne ja ülekuumenemine kerge tekkima.
6. Vali magamiseks turvaline koht
Vältige magamist sellistes kohtades, kus ruum ei ole piisavalt sile või lage lapse jaoks. Näiteks diivanil või täiskasvanute voodi peal, kust võib laps kuhugi veereda. Ka turvahäll ei ole hea koht, kus magada, kui sa ei saa kogu aeg last jälgida, kuna beebi pea võib rinnale vajuda ja sedasi hingamist raskendada. Beebipesad ei ole kohad, kus lapsed ilma järelvalveta võiksid turvaliselt magada. Need sobivad ärkvelolekul aja veetmiseks või päevasteks uinakuteks, kui beebi on terve aeg sinu silme all.
7. Suitsuvaba!
On oluline, et magamiskeskkond oleks suitsuvaba – ebapuhtas keskkonnas magades on oluliselt kõrgem hällisurma risk. Juhul, kui teie peres on suitsetajaid, siis hoidke magamistuba puhtana – nii riided kui ka voodipesu.
8. Jagage tuba
Magage samas toas vähemalt 6 esimest elukuud, aga võimalusel 12 kuud ja soovi korral ka sealt edasi. Ülemist piiri ei ole.
Vaadake üle, kas teil on beebi jaoks turvaline magamiskeskkond. See on eriti oluline beebi esimesel eluaastal. Saate ka ise rahulikuma südamega öösel magada, kui teate, et beebil on kõik hästi.