Beebi unevajadus muutub esimestel eluaastatel väga kiiresti. Siin on tabel KESKMISEST unevajadusest vastavalt vanusele.
Kui vastsündinu suudab korraga ärkvel püsida vaid tunnikese, siis aasta pärast ei ole 3-4 tundi ringi jooksmist mingi väljakutse.
Beebi unevajadusest ei pea me enamasti rääkima seetõttu, et lapsel oleks unepuudus. Kui laps vajab und, siis küllap ta ühel hetkel ka magama jääb. Pigem võib enda lapse individuaalse unevajadusega arvestamine oluliselt vähendada enda stressi, sest sobiv unede ajastamine toetab rahuliku ja pika une tekkimist.
Unevajadus on iga beebi puhul erinev
Kui vaatad unevajaduse tabelit, siis esiteks võid märgata, et unevajadus vanuse kasvades väheneb. Teiseks oluliseks teadmiseks on, et ei ole ühte kindlat ööpäevast unekogust, mis igale 7-kuusele beebile sobiks. Eelkõige tasuks silmas pidada enda lapse unevajadust.
Kui palju und minu laps vajab?
Kui teie päevad on väga kaootilised, siis alustuseks soovitan kirja panna kõik uned beebi magama jäämise hetkest kuni ärkamiseni. Öised toitmised arvesta uneaja sisse, kui just beebi pärast seda pikalt ärkvele ei jää. Seejärel arvuta kokku enda lapse nädala keskmine ööpäevane unevajadus. Kui see on käes, saad uuesti siinse tabeli ette võtta ja mõelda, kuidas võiksid uned teie puhul öö ja päeva vahel ära jaguneda.
Kui minu lapse uni ei mahu keskmise lapse vahemikku?
Eelkõige soovitan vaadata keskmist ööpäevast une kogust. Kui see on teie puhul rohkem või vähem, võibki teie lapse unevajadus keskmisest erineda. Uuringute põhjal on ka äärmused igati tervislikud. Kui sa ise kahtled, kas see päriselt sinu lapsele sobib, siis kontrollküsimusteks oleks:
– kas laps areneb eakohaselt;
– kas laps on ärkvel olekus rõõmsameelne;
– on unesid, millest ei pea last äratama, kui üldse;
– laps uinub valdavalt kuni 20 minutiga ja öösel ei püsi üle 30 minuti ärkvel.
Kui vastasid kõigile nendele küsimustele jah, siis järelikult kõik toimib. Kui mõni vastus oli eitav, peaks unede ajastamisega tegelema.
Suureks abiks võivad olla soovituslikud päevakavad
Beebiuni unenõustamise blogist leiad erivanuses laste soovituslikud päevakavad. Võib-olla tahab sinu laps mõnes päeva hetkes olla pikemalt ärkvel ja teisel hetkel teha pikemat und kui kavas kirjas. Ära selle pärast liigselt muretse. Esiteks ei pea iga päev täpselt samasugune välja nägema ja teiseks võibki sinu lapse puhul toimida pisut teistsugune päevakava.
Tahad teada, kuidas saada beebi oma voodisse magama?
Kuna see on väga sage küsimus, millega meie poole pöördutakse, oleme sellest kirjutanud selles postituses.
Kui teil on probleeme lühikeste päevaunede, pikkade uinumiste, varajaste ärkamiste või tihedate öiste ärkamistega, võib suureks abiks olla enda lapse vanusele sobiv kursus, mille soovitusi saab rakendada ka hilisemas vanuses.
Kui otsid personaalsemat tuge, siis sobib sulle 2-nädalane unenõustamine või ühekordne kõne unenõustajaga 🙂
Loodetavasti said abi, et selgitada välja, milline on just sinu beebi unevajadus.