Ühe ema kogemus: unenõustaja koduvisiit

Maali, 3-kuuse beebi ema

Sinu beebi magab päeval ainult mõnikümmend minutit korraga. Seejuures hüpitad teda võimlemispallil tundide viisi magama endal higimull otsmikul. Kussutad nutvat titat ennastunustavalt süles igasse unne, et ise öösel surisevate randmete ja “ära surnud” käte peale ärgata. Laps ärkab kohe, kui teda magavana üritad voodisse asetada ning alustad taaskord eelkirjeldatud tehnikatega. Pärast mitmetunniseid ööunne paneku maratone annate alla ning üritate last kell üks öösel autoga sõites unne suigutada. Sul on juba hirm lapse magamaminekute ees ning sellele mõeldes tabab sind kerge iiveldustunne või paanika. Oled füüsiliselt ja vaimselt kurnatud, sest elu keerleb ainult beebi une ümber. 

Kui tunned end ära, siis ära muretse – abi päriselt olemas! 

Kõik see kirjeldas meie elu beebiga esimesed 3,5 kuud. Olin juba varasemalt ostnud ühelt Eesti unenõustajalt koolituse ja kogu interneti ingliskeelsed unematerjalid läbi töötanud, kuid paraku polnud neist meile abi. Niisiis võtsin lõpuks 2-kuuse beebi kõrvalt ühendust Ketliniga. Algatuseks täitsin põhjaliku küsimustiku beebi unerutiinide, magamise, söömise ning harjumuste kohta, mille põhjal Ketlin meile individuaalse uneplaani koos söömise ja unerutiini muudatustega koostas. Esialgu tundus see paljulubav ning hakkasin usinalt plaani rakendama. Kahjuks olid tütrekesel teised plaanid ning kuidagi ei õnnestunud päevakava paika saada. Seetõttu palusin Ketlini meile koduvisiidile – ja ta tuligi! Oh, kui imeline uudis see oli! 

Pakkusin võimalust ka meie juures ööbida, et ta näeks ka õhtuse rutiini ära. Ketlin tuli koduvisiidile, kui beebi oli 3,5-kuune. Kohe samal õhtul vaatles ta ööune rutiini ning tuli kaasa magamistuppa, et vajadusel vaikselt juhendada. Ühel hetkel suunas ta meid last voodisse asetama ning esimest korda meie lapsevanemakarjääris uinus beebi ISE. Jah, abistavateks teguriteks olid küll lutt ning kerge võrevoodi kiigutamine, kuid ta uinus umbes 15 minuti jooksul ilma nututa. Meie rõõm oli kirjeldamatu! 

Järgmise päeva oli Ketlin meiega koos kõik päevauned ning taaskord juhendas ja abistas nagu ööune eel. Esimesed kolm und tegi tütreke oma voodis ning uinus ilusti iseseisvalt lutiga. Iga korraga läks uinumise aeg lühemaks. Ma olin täiesti šokeeritud – eelnevate kussutamismaratonite kõrval tundus see kohati ebareaalne! Jah, uned olid endiselt 30-50 minuti kanti, kuid Ketlin selgitas, et see on eakohane ning soovitas üht päevaund kõhukoti abil pikendada, mis kenasti ka õnnestus. 

Järgnevalt oli Ketlin meile veel kaks nädalat nõu ja jõuga toeks, samuti täitsin usinalt unelogi, mida tema sai tagasisidestada. Lisaks koostas ta meie beebile individuaalsed uneplaanid kuni 5. elukuuni. Tunnistan, et loomulikult on ette tulnud nõustamise järel erinevaid tagasilööke, sest beebide uni ei ole vanemate kurvastuseks kunagi n-ö raamatu järgi. Ent koostöö ajal omandatud teadmiste ja Ketlini loodud individuaalsete uneplaanide najal olen osanud ning julgenud vajadusel sisse viia muudatusi päevakavas, mis üldjuhul on ka tulemusi andnud. 

Ketlin on ääretult soe, tasakaalukas ning toetav inimene. Koos veedetud ajal vestlesime maast ja ilmast ning ma ei tundnud kordagi ebamugavust. Avasin suurima hea meelega talle meie kodu uksed, sest uskusin tema võimesse meid abistada ning ma võin kinnitada, me ei pidanud pettuma. Olen üsna kindel, et meie teed ristuvad veel, sest usaldan teda beebide une teemal 100% ning ääretult hea on enda kahtluste korral arutleda niivõrd asjatundliku inimesega.”

Kui tahaksid ka enda kõrvale inimest, kes näitab puust ja punaselt kõik tegevused ette, siis leiame järgneva 2 nädala jooksul ühise aja, et teid külastada mistahes Eesti nurgas. Uuri koduvisiidi kohta juurde SIIT.