Rauapuudus ja rahutu uni

Kas mu lapsel võib olla rauapuudusest tingitud rahutu uni? Alustame sellest, et öised ärkamised on lapse arengu seisukohast igati normaalsed. 

Me kõik virgume öösiti. Kuni laps veel öösel piima sööb, siis näiteks öösel 5 korda ärgates ja siis lähedust või tuge saades uuesti kergusega uinudes ei ole põhjust arvata, et last miski vaevab.

Aga kui neid ärkamisi on 10 või koguni 15, rahutu beebi muudkui sipleb ühest voodiotsast teise ja püsib öösel rahulolematuna ärkvel? Siis, jah, need võivad olla märgiks, et sinu lapsel on mure, mida tuleks tõsiselt võtta. Näiteks rauapuudus.

Millal on rauda liiga vähe?

On olemas kahte tüüpi raua puudujääki – rauavaegusaneemia ja rauapuudus ilma aneemiata. Esimese puhul on märguandeks madal hemoglobiin, mida kontrollitakse perearsti poolt lapse 9. elukuul. Ilma muret kurtmata jääb aga kontrollimata ferritiin, mis viitab varasele rauapuudusele. Kindlasti soovitan perearstilt paluda ka seda kontrollida, kui teil on mure lapse unega või teie lapsel on soodumus rauapuuduse tekkimisele.

NB! Väga oluline on tähele panna, et Eestis on ferritiini alumine piirnorm väga madal – olenevalt vanusest 5-8 μg/l. Nõgel on oma postituses toonud välja uuringud, mille järgi normaalne ferritiini tase on vähemalt 30 μg/l. 

Ka hiljutises uuringus, kus vaatluse alla oli võetud just rahutu unega lapsed, leiti, et uuritavate laste ferritiini tase oli vahemikus 14-20 μg/l [1]. Kui rauatase on juba madalaks lastud, võib ka pärast rauataseme normaliseerumist uni olla endiselt häiritud [2].

Kas rahutu une põhjuseks on alati rauapuudus?

Rahutu une põhjuseks ei ole vaid rauapuudus, aga niisamuti ei ole rauapuuduse märgiks alati rahutu uni. Keeruline, mis?

Alustuseks tee kindlaks, kas oled omalt poolt maksimaalse teinud, et laps päriselt tahaks magada ja unes püsimine oleks lihtne. Abiks võivad olla soovituslikud päevakavad või meie täispikad unekursused.

Lisaks jääb alles võimalus, et rahutut und põhjustada mõni teine tervise mure – lehmapiimavalgu või mõni muu toidutalumatus, varjatud refluks, keelekida või vitamiinide D ja B12 ning magneesiumi puudus. Kindlasti saab siia lisada juurde vähem levinud probleeme.

Seega, kui teil esineb öist rahutust nagu üleval kirjeldatud, siis sellest tasub alati rääkida enda perearstiga.

Millised lapsed on riskirühmas?

Nagu eelnevalt mainisin, ei pruugi rauapuudus iga lapse puhul avalduda rahutu unena. Pealtnäha võib olla kõik igati korras. Seetõttu on hea teada, millistel lastel võib suurema tõenäosusega tekkida rauapuudus.

Rauapuudus võib tekkida lastel:

– kelle emal oli raseduse ajal rauapuudus;

– kes on ainult rinnapiimal ning pärast 6. kuud ei hakata juurde pakkuma rauarikkaid toite;

– kes tarbivad väga palju lehmapiimatooteid, takistades raua imendumist. On levinum pärast esimest eluaastat.

Milliseid rauarikkaid toite pakkuda?

Nõgel tuli hiljuti välja rauaga rikastatud pudruga, mille kohta saad juurde uurida siit.

Lisaks on heaks raua allikaks punane liha, maks, muna, kala, maasikad, bataat, oad, herned, tofu jne. Neid võiks süüa koos C-vitamiini sisaldavate toitudega, et raud paremini imenduks. Näiteks tsitruselised, tumerohelised aedviljad, tomatid jne.

[1] Lourdes M DelRosso et al. 2020. Consensus diagnostic criteria for a newly defined pediatric sleep disorder: restless sleep disorder (RSD)

[2] Patricio D. Peirano et al. 2013. Sleep alterations and iron deficiency anemia in infancy

Kui oled lapsel rauapuuduse (ja muud terviseprobleemid) välistanud, kuid mure unega püsib, siis soovitame alustada meie unekursustest

Kui otsid personaalsemat lähenemist, siis on ühekordne kõne või 2-nädalane unenõustamine sinu jaoks. 

Loodetavasti said siit kasulikku infot lapse rahutu une ja rauapuuduse osas.