Esmakordse lapsevanemana tahad kindlasti beebile parimat ja proovid usinalt rakendada kõiki soovitusi, mida beebi une kohta kuuled.
Kuidas ma tean, mis on minu beebile õige?
Eile panin oma neljakuust beebit magama ja meil oli palju aega omavahel õhtul kontakti luua. Kui ma panin ta voodisse, siis naeratasin talle, vaatasin silma ja paitasin. Olin ise rõõmsas tujus, tema läks hea tujuga magama ja uinus kiiresti.
Sel hetkel tuli mul meelde oma esimese lapse kogemus, kus ma lugesin ühte uneteemalist raamatut. Mäletan sealt sellist õpetust, et kui paned lapse magama, siis sa ei tohi talle hetkeski silma vaadata, sest kui selle õige hetke maha magad, siis oled igavesti tema voodi kõrvale aheldatud ja ei saagi sealt toast minema. Pärast lapse voodisse panekut peab põgenema sealt toast, et ta rahulikult magama jääks ja ei hakkaks emmet kutsuma.
Mul tuli see emotsioon meelde ja sellega seoses mõtlesin ma veel kõikide nende olukordade peale, kus keegi ütleb sulle midagi, mis on justkui tõde ja siis sa kannad seda tõde endaga kaasas ilma märkamata, kas see päriselt teid ka toetab.
On palju selliseid asju, mis on mingis olukorras õiged asjad, mida teha, et su lapsel oleks parem, aga need kehtivad mingites piirides.
Näiteks, ärata laps iga 2-3h tagant öösel üles, et toita. See kehtib maksimaalselt kaks nädalat pärast sündi kuniks laps on oma sünnikaalu taastanud. Seda ei pea tegema kuid järjest. Nii kaua, kuni laps kenasti juurde võtab, on kõik hästi.
Ma pean päeval last ülesse äratama. Kui tal on unedega kõik korras ja miski ei näita, et laps magab päeval liiga palju, uinumised on rahulikud ja olete kõigega rahul, siis sa ei pea mitte midagi tegema.
Sa pead oma beebit mähkima – see kehtib kuni umbes 4. elukuuni, kuni moro-refleks ehk käte võpatamine on kadunud. Kui edaspidi mähkimine teid enam ei toeta, siis loobuge sellest.
Sa pead unetunde lugema – selles vanuses beebile pead 16h ööpäevas und pakkuma. Samas sa näed, et laps on ärkvel olles rõõmus, ta magab kenasti, ükski märk ei näita, et tal oleks üleväsimus. Sina muretsed, kuidas saada neid 30-40 minutit und ööpäeva juurde, sest äkki on midagi valesti. Beebid annavad meile nii ilusti märku, mis neid toetab. Kui nad on ise rõõmsad, siis neil on järelikult kõik hästi ja sa ei pea mitte midagi teisiti tegema.
Usalda, et beebi annab sulle märku, kui tal on midagi valesti. Ja alles siis proovi midagi teisiti teha. Kui see töötab, mida te siiani teete – ta võtab kenasti kaalus juurde, ta areneb, tunneb maailma vastu huvi, on ärkvel olles rõõmsameelne, siis sa teed kõik hästi.
Tahaks jagada seda arusaama, et sa ei pea emana midagi spetsiaalselt tegema, vaid jälgi lihtsalt oma last, mis tema sulle ütleb. Kas ta on olukorraga rahul või on tal mingit muutust vaja?
Mõnikord ongi nii, et sa ei leia oma beebile seda õiget. Katsetad ühte, ei ole rahul, katsetad teist, ei ole rahul. Kui miski ei tööta, on täiesti okei abi küsida.
Aitame sind oma beebile sobiva ööpäevarütmi leidmisel ning anname nõu ja tuge uinutamise viisideks põhjalikel unekursustel, mida on beebi kõrvalt mugav ja lihtne läbida.
Vali vastavalt oma lapse vanusele sobiv unekursus SIIT.