Kahe erivanuses lapse uned nõuavad vanematelt topelt pingutust
Väikse vanusevahega laste puhul on oluline silmas pidada seda, et sa pead hoolitsema kahe lapse eest – ka vanem laps vajab veel toidu valmistamist, riietumisega abistamist, potitamist ja päeval magamist. See ei ole midagi ülatamatut, aga ole selleks vaimselt valmis. Kõige raskem on esimene aasta. Siis on juba mõlemad lapsed suuremad ja ka sina saad rohkem hinge tõmmata.
Usalda, et sinus on kõik teadmised juba olemas. Ela üks päev korraga ja võta kõiki väljakutseid kui võimalusi veelgi ägedamaks pereks kasvada.
Kuidas planeerida ühist päevaund?
Unede ajastamine on põhiline küsimus, millega minu poole pöördutakse. Kuidas saada üks päevauni samale ajale, et ka endale puhkehetke võimaldada?
Lähtu eelkõige suurema lapse päevakavast, sest see on teil suure tõenäosusega juba paigas. Samas arvesta, et kindlasti peab ka tema beebi tõttu nii mõnigi kord oma uneaega ootama.
Mida suuremaks beebi kasvab, seda kindlamaks tema päevane rütm kujuneb. Esimestel elukuudel, kui päevas on veel 4-6 päevaund, on päevad vähe etteaimatavad. Sellisel juhul saad arvestada beebi ärkvel oleku aegadega ja proovida lõunaune-eelset päevaund vajadusel kärpida, et järgmine uni satuks suurema lapsega samale ajale. Kui pisemale on alles jäänud 3 päevaund või vähem, on ka päevane rütm rohkem paigas. Siis saad ühist päevaund ajastada hommikuse ärkamise aja ja esimese päevaune pikkuse järgi. Abiks võib olla, kui tead, milline on sinu beebi eakohane päevakava.
Kui teie perele sobib hoopis unesid kasutada selleks, et ühe või teise lapsega ühist kvaliteetaega nautida, siis ka see on võimalik ja päevauned ei pea tingimata samal ajal olema. Selleks, et kõrvalt toast tulevat müra summutada ja vältida pidevat lapse korrale kutsumist, et ta oleks vaiksemalt, on suureks abiks valge müra masin. Koos kottpimeda toaga aitab see ka tubaseid uinakuid teha pikemalt kui 40 minutit.
Kui sinu vanem laps on üle 2 aasta, siis tahan võtta täielikult stressi maha selles osas, kui suurema lapsega päevauned alati ei õnnestu. Las ta olla. Mõnikord uni õnnestub ja mõnikord on lihtsalt väike puhkeaeg. Hoidke õhtu rahulikuna ja alustage ööund tavapärasest varem.
Kus võiksid päevauned toimuda?
Ilmselt pead ka siin lähtuma palju suuremast lapsest. Kuidas on tema harjunud uinuma? Koos sinuga, üksi oma voodis või kärus?
Kuna väikest beebit ei saa üksi jätta, siis proovi näiteks tema söötmine või magama panemine ajastada suurema lapsega samale ajale, et saaksite kõik koos pikutada. Kui suurem laps on harjunud eraldi magama, siis võib abiks olla valge müra, et teisest toast tulevaid helisid summutada. Käru unede puhul on suureks abiks tandemkäru või siis beebi kandmine kõhul. Talvisel ajal saad kasutada beebi kandmise jaoks sobivat jopet.
Beebi unesid on just esimestel elukuudel hea teha kandelinas, kui see võimalikuks osutub, kuna tal on veel nii palju unesid. Sedasi saad samal ajal ka suurema lapse jaoks olemas olla.
Juhul, kui on siiski tarvis suurem laps jätta beebi magama panemise ajaks üksi, võivad abiks olla tegevused, mis võivad suuremat last pikemaks ajaks köita. Nii on väiksem tõenäosus, et ta otsib endale ise põnevaid tegevusi, mida sina võib-olla heaks ei kiida.
Näiteks: legod, plastiliin, kööginõud koos kuivainetega, joonistamine, raamatute vaatamine, multikad jne. Lase standardid alla.
Arvesta, et suurem laps ei suuda veel kokkulepetest kinni pidada ja juba minut sind teises toas oodata, on suur pingutus. Ära pane seda talle pahaks ja usalda, et küll õnnestub ka beebi varsti magama saada vaatamata väiksele uudistajale.
Kui vajad personaalsemat nõu ja tuge laste unede ühildamise osas, siis saad teha ühekordse kõne unenõustajaga või tellida põhjaliku 2-nädalase unenõustamise.
Kahe eri vanuses lapse unede klappima saamine võib olla väljakutsuv, kuid loodetavasti said siit head infot kuidas edaspidi seda muretumalt lahendada.