Lasteaias magamine on paljude lapsevanemate jaoks peavalu, kuna võib kaasa tuua hilise ööune, rahutud ööd või hommikul kehvas tujus ärkava lapse.
Selleks, et mõista, millised variandid võivad lasteaiaga koostöö tegemisel laual olla, nõustus üks pere jagama enda teekonda.
Kaisa on 3-aastase lapse ema ja jagab enda kogemust lasteaias magamise kohta.
“Viimane aasta on olnud meie pere jaoks tõeline unealane teekond. Oleme katsetanud erinevaid lähenemisi, suhelnud aktiivselt lasteaiaga ja saanud väärtuslikku tuge imelise unenõustaja Ketlini poolt. Tänu tema teadmistele ja toele suutsime lõpuks leida tasakaalu, mis sobib nii meie lapsele, perele, kui ka lasteaiale. Soovin jagada meie kogemust, et ehk on sellest abi ka teistele lapsevanematele.
Kuidas kõik algas?
Augustis lõpetas meie kolmene laps lõunaune magamise – nii kodus kui ka lasteaias. Kuigi tema ööuni kestis 11,5–12 tundi, oli õhtuks näha, et ta väsib pika päeva peale ära (umbes kolme nädala pärast). Soovisime leida lahenduse, mis aitaks tal päeva jooksul rohkem puhata, kuid ei mõjutaks negatiivselt ööund.
Lasteaias katsetati esialgu lahendust, kus laps oli lõunaune alguses 1 tunni üleval ja alles siis läks magama. Selle variandiga tekkisid aga uued probleemid:
– Õhtuti hiljem magama jäämine – viimased päevad isegi südaöö paiku.
– Öised ärkamised paanilise nutuga, mida varem polnud esinenud.
– Vähenenud ööpäevane unekogus – võrreldes varasemaga magas ta päevas 2,5 tundi vähem.
– Lasteaeda mineku jonn.
Ketlin oli meie pere jaoks tõeline päästerõngas. Ta aitas meil mõista, kuidas tasakaalustada lapse lõuna- ja ööund nii, et see toetaks kogu pere heaolu. Minu peamine küsimus oli, kui kaua peaks proovima ühte varianti, enne kui on aru saada, et asi pole rutiinis ja tuleb kaaluda teisi viise. Ketlin soovitas jälgida paranemise märke 2–3 päeva jooksul – kui muutusi ei ole, võib olla vajalik mõelda alternatiividele.
Lõpuks leidsime lapse jaoks sobiva lahenduse
Lasteaias: 30-minutiline pikutamine või kuni 14.00-ni lühike lõunauni. Kui laps oli väga väsinud, magas ta kuni 1 tund. Kui ta aga ei uinunud, võis ta üles tulla 13.30 ja mängida rahulikke mänge.
Kodus: Kuigi laps ei maganud kodus lõunaund juba pikalt, viisime sisse rahuliku „oma aja“ rutiini. Umbes 30 minutiks läks laps oma tuppa muinasjutte kuulama, joonistama, puslesid panema või lihtsalt pikutama. Selgitasime talle, et seda on vaja nii tema kui ka meie jaoks. Nädala pärast hakkas ta ise „oma aega“ otsima ja oli pärast seda energilisem.
See uus rutiin tõi muutuse!
Lasteaias teistega koos pikutamine ja lühike lõunauni võimaldas panna lapse kodus magama kell 22:00.
Öised ärkamised kadusid ja lasteaeda mineku jonn lõppes.
Kuna tundsime, et ka kell 22.00 magama jäämine väsitab meid vanematena, otsustasime nihutada hommikust ärkamist 30 minutit varasemaks. Selle tulemusena nihkus ka õhtune uinumine varasemaks – nüüd magab laps rahulikult enne 21:30.
Mida oleme õppinud?
Kokkulepped ja järjepidevus – lasteaiaga suheldes on oluline kokku leppida, kui kaua ühte lahendust katsetatakse ja hinnata selle mõju. Meie kogemus näitas, et lapse rutiinist ja vajadustest lähtuvad lahendused on kõige tõhusamad.
Unenõustaja tugi – Ketlini juhised aitasid meil tunda end enesekindlamalt, sest tema teadmised põhinesid teadusel ja kogemustel. Tema toetus andis meile rahu ja kindlust, et oleme õigel teel.
Usalda oma last ja oma sisetunnet – kõik lapsed on erinevad ja see, mis sobib ühele, ei pruugi sobida teisele. Meie laps on alati eelistanud pikemat ööund lõunaunele ja me õppisime seda austama.
Tänusõnad
Meie pere jaoks oli kõige olulisem Ketlini empaatia ja individuaalne lähenemine. Ta ei pakkunud valmis lahendusi, vaid aitas leida viise, mis sobisid nii meie lapsele, kui ka lasteaia rutiinidele. Tänu tema toetusele oleme nüüd jõudnud punkti, kus meie õhtud on rahulikud ja lapse unerežiim tasakaalus.
Suur aitäh, Ketlin, et aitasid meil selle keerulise teekonna läbida! Loodan, et meie kogemus inspireerib ja julgustab teisi lapsevanemaid. Uneteekond on täis väljakutseid, kuid rahulik suhtumine ja õiged lahendused aitavad alati leida tasakaalu.”
Kui sa oled samuti lasteaias magamise teemal ummikus, võib kutsuda väikelaste unenõustaja lasteaeda une teemal loengut andma või valida personaalne nõustamine videokõne teel.